Ovaj novi instrument osigurava osoblju EEAS-a (Služba za vanjsko djelovanje), delagacijama EU, zastupnicima i ambasadama operativan skup alata koje mogu koristiti u odnosima s trećim zemljama. Osmišljene su da bi zaštitile sve individualne vjernike i vjerske zajednice.
Hitno djelovanje i efektniji mehanizmi bili su potrebni zbog sistematskog i povećanog kršenja vjerskih sloboda koje čine vladini i nevladini djelatnici u određenom broju zemalja.
Iako ove Smjernice sadrže neke detaljne instrumente (npr., provedbu Slobode izražavanja, član 32), one i dalje ostaju prilično općenite i neka specifična pitanja zahtijevat će veću preciznost (npr., Obrazovanje, član 41).
Stoga bi buduće revizije Smjernica o vjerskim slobodama trebale slijediti preporuke Parlamenta EU donesene 13. juna prošle godine u sljedećim aspektima:
- Osnaživanje kolektivne dimenzije vjerskih sloboda: Institucije EU bi trebale osigurati da se ne promoviše samo individualističko tumačenje ovog temeljnog prava, nego da se ono proširi tako da u potpunosti uključuje i njegovu društvenu i institucionalnu dimenziju.
- Priznavanje punog prava roditelja da obrazuju svoju djecu u skladu sa svojim vjerskim uvjerenjima, kako je predviđeno međunarodnim pravom.
- Uravnoteženiji pristup principu nediskriminacije, sa senzitivnošću prema utjecaju koji primjena ovog načela može imati na vjerske slobode.
Cjelokupan tekst Smjernica možete pogledati OVDJE